Online Psikolog Soru Sor

 

Online Psikolog Soru Sor bölümüne hoş geldiniz. Online psikolog olarak görev yaptığım süre boyunca sizlerden gelen soruları cevaplıyorum. Bazı sorular açık ve net olmadığından, bunları netleştirmek için ben de sizlere sorular soruyorum ve sizden gelen cevaplara bağlı olarak sorunuza tarafsız ve mantıklı cevap vermeye çalışıyorum.

online psikolog soru sor
Online Psikolog Soru Sor

Sizin de bana sormak istediğiniz bir soru olduğunda, bu sorularınızı aşağıda yer alan soru / yorum bölümüne yazabilirsiniz. Soru ve yorumlarınıza mümkün olan en kısa süre içinde cevap veriyorum. Başlangıçta belirttiğim gibi, sorularınızı sorarken açık ve net olarak sormanız benim için önemlidir. Kimlik bilginiz gibi özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Bu tür bilgileri siz belirttiğinizde, bunlar benim tarafımdan silinecektir. Amacımız sadece yardım etmektir ve kimlik bilgileriniz gizli kalmalıdır. Bu, bizim mesleğimizin “Gizlilik” ilkesi gereği önemlidir.

Burada ilk olarak sizlerden bana sorulan sorulara yer vererek başlayacağız. Kimlik bilgileri tümüyle gizli tutularak sorular ve benim cevaplarım bu sayfada sizlere sunulacaktır. Başlayabiliriz.

Online Psikolog Soru Sor

Soru 1

“Serhat Hocam merhaba. Ben size İstanbul’da okuyan kızımın durumu hakkında birkaç soru sormak istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim. Biz Edirne’de oturuyoruz ve kızım bu sene İstanbul’da bir üniversiteyi kazandı. Ailece çok sevindik, onun başarısını kutladık. Eşimle birlikte kızımı İstanbul’daki bir devlet yurduna yerleştirdik. Yurtta güzel ve güvenli bir ortam var ve bunları gördüğümüz için de onun emniyette olduğunu hissederek Edirne’ye döndük. Biz döndükten bir süre sonra kızım “Ben daralıyorum, burada yapamayacağım” demeye başladı. Soruyoruz, bir sorun mu var, yurtta bir problem mi çıktı ya da oda arkadaşlarınla mı geçinemiyorsun diyoruz.

Bize verdiği cevaplarda gerçeği mi gizliyor ya da biz kızmayalım diye mi o şekilde cevap veriyor anlayamıyoruz ama hep “Yurt da iyi, arkadaşlar da iyi, hepsinden memnunum ama ben İstanbul’da duramıyorum” diyor. Ben buna anlam veremiyorum. İstanbul’da niçin duramıyor. Durması gerekiyor, okuması için ve bir meslek sahibi olması için İstanbul’da 5 sene geçirmesi gerekecek. İnanın çok çaresiziz. Ne yapmamız gerektiğini de bilmiyoruz. Ne yapmamamız gerektiğini de bilemiyoruz. Sizce ne yapmalıyız? Edirne’ye bizim yanımıza dönmek istiyor, biz kararsızız. Sınavları yaklaşıyor ama hiç ders çalışamadığını söylüyor. Acaba okumak mı istemiyor? Cevabınızı bekliyoruz”.

Cevap

“Anne ve babalar böyle durumlarda evlatlarına yardımcı olabilecek yegane varlıklardır”

“Merhaba. Kızınız aileden, anne ve babadan ilk kez ayrılmanın sıkıntılarını yaşıyor ve bunları sizinle paylaşıyor. Bu durumu birçok genç yaşar ve aslında sizin vereceğiniz desteğe ihtiyaç duyuyor. Daraldığını söylüyor, bunaltı / anksiyete hissediyor. Bu durum onu rahatsız ediyor. Anksiyetenin bedensel hisleri gençlerin zorlanmalarına, çaresiz hissetmelerine neden olabiliyor. Çok büyük bir problem varmış ve bu problem asla çözülemezmiş gibi hissetmelerine neden olabiliyor. Şunu eşinizle birbirinize sık sık hatırlatın ki kızınızın yaşadığı durum geçicidir. Kızınızın durumu hakkında gerçekdışı, yargılayıcı ve yadırgayıcı yorumlar yapmamanızı öneririm. “Ne var ki İstanbul’da kalmakta” demeyin. “Niye daralıyorsun ki, daralacak ne var?” demeyin. Size durumunu söylüyor. Hissettiklerini sizden gizlemiyor, dürüstçe paylaşıyor ve sizden yardım bekliyor.

Anne ve babalar böyle durumlarda evlatlarına yardımcı olabilecek yegane varlıklardır. Temel bağlanma nesneleri der bazı teoriler annelere. Siz onun yanında olun. Edirne’ye gelmesine izin verin, yanınızda moral kazansın ve kendisini daha güçlü hissedip tekrar İstanbul’a dönsün. Bunu tekrarlamasına da izin verin. Bazen de siz onun yanına gidin. Durum hakkında beni de bilgilendirin olur mu? Bu köşeden bana yeniden danışabilirsiniz ve ben size yine cevap veririm. Kızınızın durumu hakkında mantıklı düşünmeye ve mantıklı karar vermeye önem verin. “Okumak istemiyor” düşüncesi gerçekçi değil. Kızınız, siz ve eşiniz onun okuması için onca emek verdiniz. Hem maddi, hem manevi olarak çok emekler verdiniz. Ben onun okumayı istediğini düşünüyorum. Okumayı istiyor, ancak sizlerden ilk kez ayrılmanın kaygılarını yaşıyor. Bunu yaşamasına izin verin, duygularına saygı duyun, ve ona koşulsuz destek olun. Edirne’ye selam ve sevgilerimle”.

2 Yorum

  1. Hocam bende son zamanlarda seslere karşı kas kasılması oluyor. Mesela korna sesleri, araba kapılarının kapanması sırasında vücudumda irkilme oluyor. Her sese karşı böyle oluyor ani şok yaşıyorum, kalbimde yerinden çıkacak gibi oluyor. Önceden olmuyordu sebebi ne olabilir? Nasıl geçer? Cevaplarsanız sevinirim.

    • Sümeyye hanım merhaba. Beyniniz dış dünyadaki olup bitenlerle ilgili sürekli olarak duyu organlarınızdan gelen bilgiyi kaydeder. Bunlar çok önemlidir çünkü sizin hayatta kalmanızı sağlamak üzere çalışan sinir sisteminiz herhangi bir tehlike durumunda sizin emniyetinizi sağlamak için gayret eder. Yüksek sesler, işitme organınız olan kulaklarınızdan beyninize “yüksek ses” bilgisini gönderdiğinde bu yüksek ses “Tehlike” olarak algılanıyor ve anksiyete hissediyorsunuz. Kalp atışlarınız hızlanıyor, kaslarınız geriliyor, irkiliyorsunuz. Bunların hiçbiri size zarar vermez. Sizin yaşadığınız duruma bazen tıbbi durumlar da sebep olabiliyor. Bu nedenle şikayetlerinizle ilgili olarak bir nöroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Cevap Yazın

Eposta adresiniz görünmeyecektir


*