Mobbing’in Anlamı Nedir ve Mobbinge Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız?

İş Yerinde Psikolojik Şiddet ve Baskı Görenler Neler Yaşar?

Mobbing, iş yerlerinde yaşanan, maruz kalan ve mağdur olan çoğu insanın sessiz kalarak geçmesini beklediği, nadiren şikayetçi olduğu bir durumdur. Anormal, insan onuruna ve insan ruhuna aykırı davranışlar içeren mobbing, normal insanların yapmadığı bir dizi davranıştan oluşur İçeriğindeki hiçbir davranışı normal düşünen bir insanın onaylaması ve kabullenmesi mümkün olmayan mobbing, insanların işlerini kaybetmesine, depresyona girmelerine, diğer psikolojik sorunları geliştirmelerine, hastalanmalarına, boşanma ve intiharlara sebep olmaktadır. Peki mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız?

Mobbing, bir iş yerinde görev yapmakta olan kişi veya kişilerin bir diğer kişi ya da grup tarafından hedef seçilerek sürekli bir saldırıya maruz bırakılmasıdır. Mobbinge maruz bırakılan kişi veya kişiler düzgün insanlardır. İşini, görev ve sorumluluklarını yerine getirirken bir andan hedef olmuş, otorite ve güç hastası bir kişi ya da grubun saldırısı altında kalmıştır. Temel olarak psikolojik, ruhsal baskı, aşağılama, değersizleştirme, ötekileştirme anlamına gelen davranışlara ve sözlere maruz kalırlar. Bunun etkisi olarak mobbinge maruz bıraklına kişi kendisini değersiz, yalnız ve suçlu hisseder. Herkes aynı duyguları hissetmese de mobbing saldırısına hedef olan hiçbir insan iyi hissetmez. Kendisini kötü ve değersiz hisseder ve bir yol aramaya başlar.

Mobbinge Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız

Mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız? Mobbingin anlaşılması çok kolaydır çünkü kişinin kendisini normal hissettiği bir durum değildir. Aksine, kötü hisseder. Eğer iş yerinize gittiğinizde yoğun ve sistematik bir dışlanma, değersizleştirme, aşağılanma ile karşılaşıyorsanız mobbing mağduru olabilirsiniz. Mobbing mağduru olan insanlar, bunun geçici olacağına ve bir gün biteceğine inanmak isterler. Mobbing de diğer psikolojik ihmal ve istismar durumları gibi, dışarıdan bir müdahale edilmediğinde (yasa ve kanun gücü, devletin ya da mahkemelerin yaptırım güçleri)  sürüp giden bir suçtur. Mobbingin suç olduğu fikri özellikle mobbing uygulayan faillere ilginç gelmektedir. Güç ve otoriteye sahip olduklarında diğer insanların varlıklarına, düşüncelerine, kişilik ve kimliklerine saygı duymak zorunda olduklarını kabul etmezler. Onlara göre, kim yetki olarak üstünse,  o kendi altında yer alan insanları ezme ve aşağılama hakkına sahip olmalıdır.
Mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız
Mobbinge Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız

Normal insanlar mobbing yapmazlar. Mobbing gücün ve otoritenin ahlaksızca ve sınırsızca insan onurunu tehdit etmesidir. Her insan onuru ile yaşar ve saygı görmeyi hak eder. Mobbing uygulayan failler, karşısındaki insan konuşurken sözünü keser, ona küfreder, hakaret eder, aşağılar, dalga geçer, onun aklıyla alay eder, ona soru sorar ve cevabını dinlemeden, yüzüne bile bakmadan gider, işini düzgün yapmasına rağmen türlü bahanelerle yaptığı işi beğenmediğini en kötü şekilde ifade ederler.

Mobbing suçluları kendilerinde hak gördükleri bir eylemi gerçekleştirirken kendine güvenen, güçlü insan görüntüsü sergileseler de biliyoruz ki, özlerinde kendine güven duygusu yoktur. Kendine güveni gelişmemiş ve zayıf olan bu kişiler, güç ve otorite peşinde giderken diğer insanlara eziyet ederek sanal olarak kendileri güçlü hissederler ve buradan doğru güçlü oldukları zannına kapılırlar. Bu yanılgıları sonucu sürekli olarak dışlanmaya mahkumdurlar ve suçları sabit olup kanıtlandığında cezaya çarptırılırlar.

Mobbing suçu işleyenlerin suçu bir yerde mutlaka kanıtlanır ve ceza alırlar. “Yaptıklarım için ceza görmeyeceğim çünkü ben ondan üstünüm” düşüncesi, dinimizde şeytanca bir düşüncedir, toplum nazarında ise evrensel insani tüm değerlere aykırı ve insanlık düşmanı bir yanılgıdan ibarettir. Mobbing yapan kişiler güçlü değil, tam tersine acizdirler.

Mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız
Mobbinge Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız

Gerçek Yaşamdan Mobbing Örnekleri

“Hocam size şöyle anlatmak isterim ki ben Almanya’da uzun yıllar çalışmış bir Türk’üm. Geçtiğimiz sene çocuklarımızla beraber Türkiye’ye, kendi vatanımıza dönme kararı aldık. Ben 2 çocuk annesi bir bayanım. Almanya’da senelerce çalıştım, yaklaşık 20 sene orada sekreter olarak görev yaptım. Anadilim gibi Almanca ve İtalyanca biliyorum. Türkçem de çok iyi düzeyde çok şükür. Bir senedir Beylikdüzü’nde bir şirketin yazışma işlerini yürütüyorum ve şirketin genel müdürünün asistanıyım. Ben Almanya’da görev yaptığım yıllarda böyle bir şeyle hiç karşılaşmamıştım, yaptığım işten zevk alır mutlu olurdum. Evime döndüğümde ertesi gün için dinlenir, görevimin başına geçmek için sabırsızlanırdım hocam. Şimdi ise bunu hissedemez bir haldeyim.

İşe gitmek istemiyorum, istifa etmek istiyorum, ayrılmak istiyorum ve şirketteki yetkili olan kişileri ve benim amirim olan genel müdürü bir daha ömür boyu görmek istemiyorum. Çok kötü durumdayım. Her gün ağlıyorum. Genel müdür, yaptığım hiçbir işi beğenmiyor ve beni aşağılıyor. Hiçbir işi beceremediğimi, beni işten atmamak için kendini zor tuttuğunu söylüyor, bazen yanımda küfürler ediyor, bana mı ediyor diyorum. Çok sinirli bir genel müdür, benle konuşurken yüzünün ifadesini görünce korkuyorum. Evet onun verdiği maaşla geçiniyorum ama artık gücüm tükendi ve aslında ben tükendim hocam. Ne çalışabilecek gücüm, ne nefes alabilecek dermanım kaldı. Artık sona geldim. Ya iş yerinde düşüp bayılacağım ya da istifamı verip çıkacağım bir ayrım noktasındayım”.

Mobbing Anınızı Paylaşın

Sizler de iş ortamında karşılaştığınız bu tür durumlar varsa, mobbing örneklerimizi burada paylaşabiliriz. Bu örnekler, mobbingle mücadelemizin güçlenmesine vesile olsun. İnsanlarımız mobbinge maruz kalmasın ama, mobbinge maruz kalmanın ne demek olduğunu insanlarımıza iyi anlatalım ki, yaşadıkları şeyin anormal olduğunu ve kendilerini korumak için bir adım atmaları gerektiğini bilsinler, mobbingin suç olduğunu ve mobbing suçu işleyenlerin ceza aldıklarını hiç unutmasınlar.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Online Psikolog

İlk yorum yazan siz olun

Cevap Yazın

Eposta adresiniz görünmeyecektir


*